REKLAMA

Dom do 35 m² bez pozwolenia na budowę? To jest możliwe!

Dom przy Bukowej 35A

Coraz częściej zadajemy pytanie, czy możliwe jest wybudowanie domu bez pozwolenia na budowę? W świetle znowelizowanej w 2015 roku ustawy jest to legalne i stosunkowo proste do wykonania. Z konieczności uzyskania zgody odpowiedniego urzędu wyłączono przy okazji wolno stojące, parterowe budynki rekreacji indywidualnej. Możemy zatem wybudować na tzw. zgłoszenie domek letniskowy, lub całoroczny z założeniem norm powierzchniowych, które ograniczają budynek do 35 m² powierzchni zabudowy. Mało tego – możemy się w takim domu legalnie zameldować, a później zamieszkać. Jak to zrobić?

Przed rozpoczęciem budowy wskazany jest kontakt z lokalnym projektantem, który weźmie udział w przygotowaniu zgłoszenia. Pamiętajmy, że do zgłoszenia również potrzebujemy projektu domu (letniskowego, całorocznego). Najtaniej wybrać gotowy projekt domu z oferty katalogowej i dokonać, przy udziale miejscowego projektanta wpisania go w mapę. Nie musi to być jednak projekt budowlany w rozumieniu prawa. Nie możemy jednak odręcznie narysować szkicu planowanego domu i dołączyć go do dokumentów zgłoszenia. Rysunki muszą być wykonane przez architekta/projektanta.

Wymagania dla działki, na której ma powstać dom są niewielkie i znakomita większość parceli je spełnia:
→ Warunki zabudowy dla działki muszą dopuszczać zabudowę jednorodzinną mieszkaniową.
→ Działka musi dopuszczać budowę budynków całorocznych, lub letniskowych do 5m lub powyżej 5m wysokości.
→ W przypadku zakazu budowy budynków letniskowych muszą istnieć warunki dla budowy budynków gospodarczych o powierzchni użytkowej do 35 m² i wysokości 5m lub wyższe.

Po uprawomocnieniu się zgłoszenia, czyli nie wcześniej niż po 30 dniach od wniesienia zgłoszenia, możemy rozpocząć budowę. Jeśli budowaliśmy dom całoroczny, to zgodnie z prawem możemy tam zamieszkiwać, lecz nie możemy się zameldować. Jeśli chcemy mieć przyznany nr domu i meldunek, musimy po zakończeniu wszelkich prac dokonać zmiany sposobu użytkowania budynku. Po uzyskaniu pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania stajemy się właścicielami budynku mieszkalnego nie odróżniającego się niczym od innych budowanych na pozwolenie na budowę. Taki budynek w późniejszym czasie można rozbudowywać – znów na podstawie zgłoszenia. Dla niektórych działek MZPZ zakłada możliwość wybudowania domku letniskowego do 7, czy 9 m. W takich przypadkach można wybudować poddasze i przy przekształceniu zgłosić zagospodarowanie piętra. Wtedy powierzchnia domu automatycznie się podwaja. Zyskujemy wtedy ok 60 m², a to już powierzchnia, która znaczy więcej niż analogiczny lokal mieszkalny w bloku. Dom to większe możliwości – teraz wiemy jak najłatwiej stać się jego posiadaczem.


Dom przy Bukowej 35A – więcej projektów w serwisie www.galeriadomow.pl

Artykuł sponsorowany
materiał nadesłane

29-11-2018