REKLAMA

Nagroda Super Samorząd 2017 dla gminy Ustrzyki Dolne!

USTRZYKI DOLNE / PODKARPACIE. Aktywność mieszkańców wsi i małych miejscowości, sąsiedzkie miejsca spotkań, wspólne decydowanie i sukcesy najmłodszych – te działania doceniło w tym roku jury Nagrody Super Samorząd, przyznawanej co roku przez Fundację Batorego w ramach akcji Masz Głos. Wśród laureatów są Zespół Szkół Publicznych nr 1 i władze miasta Ustrzyki Dolne! Uroczysta gala odbyła się 5. czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie.


Żywa idea samorządu

W akcji Masz Głos wzięło w tym roku udział 350 grup z całej Polski, w tym między innymi grupy nieformalne, organizacje, biblioteki i szkoły. Siedem z nich otrzymało Nagrody Super Samorząd, przyznawane za dokonanie pozytywnych zmian w miejscu zamieszkania. Tytuł ten otrzymują wspólnie uczestnicy akcji oraz wspierające ich władze lokalne – nagrody przypominają, że samorząd to wspólnota ludzi, a nie tylko przedstawiciele władz. – Uczestnicy akcji Masz Głos pokazują, że ludzie chcą korzystać ze swoich praw i mieć wpływ na miejsca, w których żyją, że się angażują. Pokazują, że samorząd to żywa idea. Działają w całej Polsce, również w bardzo małych miejscowościach. Tam nie dociera kamera, a dzieją się znakomite rzeczy. Fundacja docenia ludzi, którzy je robią; pragnie popularyzować ich wysiłek i kreatywność – mówi Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego.

Prawdziwie lokalne nagrody

Akcja Masz Głos od 2002 roku wspiera różne grupy, które prowadzą działania na rzecz swojego otoczenia. Wiele z nich to grupy funkcjonujące na wsi lub w małych miastach. W tym roku wszystkie inicjatywy wyróżnione nagrodą Super Samorząd są spoza miast wojewódzkich. – Akcja Masz Głos udowadnia, że wbrew stereotypom aktywność społeczna nie cechuje wyłącznie dużych miast. Myśląc o zaangażowaniu obywatelskim, zwykle bierze się pod uwagę tylko stowarzyszenia i fundacje. My wspieramy i doceniamy też grupy nieformalne, parafie, sołectwa i instytucje takie jak biblioteki lub szkoły, Koła Gospodyń Wiejskich i jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej – tłumaczy Joanna Załuska, dyrektorka programu Masz Głos, Masz Wybór.

Akcja łączy obywateli i obywatelki

– Wszyscy laureaci zaangażowali się w partycypacyjność procesu podejmowania decyzji. Prowadzono diagnozy społeczne, mieszkańców i mieszkanki zapraszano na spotkania, spacery badawcze oraz warsztaty projektowania. Wysłuchanie głosu różnych grup mieszkańców gwarantuje, że spełnione zostaną potrzeby tych osób, które często pozostają na marginesie, na przykład dzieci, osób starszych czy z niepełnosprawnością. Uczestnicy akcji Masz Głos do planowania zmian zapraszają całą społeczność. To wzór nie tylko dla innych samorządów, ale też dla władz państwowych – mówi Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Ustrzyki Dolne: nagroda za stworzenie przestrzeni dla młodych ludzi

W działaniach laureatów Nagrody Super Samorząd 2017 jury doceniło zwłaszcza zaangażowanie najmłodszych w sprawy wspólnoty, tworzenie mieszkańcom i mieszkankom okazji oraz przestrzeni do spotkań, ulepszanie przestrzeni publicznej, a także włączenie w proces decyzyjny wielu różnorodnych grup lokalnych. Młodzież oraz władze z Ustrzyk Dolnych otrzymały Nagrodę Super Samorząd za rozwiązanie problemu braku przestrzeni dla młodych ludzi. Do działań włączono całą społeczność – szkoły, organizacje, media i firmy. Władze samorządowe przekazały lokal i sfinansowały remont. – Nasze plany znajdują coraz większą akceptację i coraz więcej sojuszników, którzy podpowiadają nam, co moglibyśmy jeszcze zrobić i skąd uzyskać pomoc – mówi Barbara Woźniak, opiekunka grupy.

Jury w składzie Mikołaj Cześnik (członek Zarządu Fundacji im. Stefana Batorego), sędzia Jerzy Stępień (były przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego), Katarzyna Kubicka-Żach (redaktor – kierownik Serwisu Samorządowego PAP) wybrało laureatów spośród czternastu nominacji. Nominowanych zarekomendowali koordynatorzy i koordynatorki akcji z Fundacji Batorego oraz z organizacji partnerskich: Fundacji Aktywności Lokalnej, Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszenia Homo Faber oraz Stowarzyszenia POLITES. Obok nagród przyznano też 21 wyróżnień.

Kolejna szansa na Nagrodę Super Samorząd już za rok. We wrześniu ruszy nabór do nadchodzącej edycji akcji.

Laureaci Nagrody Super Samorząd 2017:

  • Fundacja Artem Silesiam Promovere i władze samorządowe gminy Kluczbork (woj. opolskie),
  • Fundacja Go’n’Act i władze samorządowe gminy Siechnice (woj. dolnośląskie),
  • Sołtys i rada sołecka wsi Tłuściec oraz władze samorządowe gminy Międzyrzec Podlaski (woj. lubelskie),
  • Zespół Szkół Publicznych nr 1 i władze samorządowe miasta Ustrzyki Dolne (woj. podkarpackie),
  • Młodzieżowa Rada Gminy Lisewo i władze samorządowe gminy Lisewo (woj. kujawsko-pomorskie),
  • Sołectwo Santocko i władze samorządowe gminy Kłodawa (woj. lubuskie),
  • Stowarzyszenie Europa i My oraz władze samorządowe gminy Nasielsk (woj. mazowieckie).

materiały nadesłane

06-06-2017