REKLAMA

USTRZYKI24.PL: Filia Politechniki Dziecięcej rozpoczyna szósty semestr zajęć (ZDJĘCIA)

USTRZYKI DOLNE / PODKARPACIE. Po raz kolejny uczniowie ze szkół podstawowych w Gminie Ustrzyki Dolne mają szansę uczestniczyć w zajęciach naukowych odbywających się w ramach Filii Politechniki Dziecięcej. W tym semestrze z zajęć skorzysta 158 dzieci. Mali studenci będą mieli także szansę uczestnictwa w cyklu zajęć laboratoryjnych.

Marketing wokół nas fot. J. Leśniak_01
Pierwsze zajęcia w Ustrzykach Dolnych w tym semestrze prowadzili Mirosław Chudy, który przybliżył dzieciom tajniki marketingu. Młodzi studenci na przykładzie jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek dowiedzieli się czym tak naprawdę jest marketing, jak działa reklama i konkurencja, ale także od czego zależy cena i na co zwracać uwagę aby nie dać się oszukać.

W rozpoczynającym się właśnie semestrze nie zabraknie innych ciekawych tematów. Na zajęciach pt. „Jak poruszają się pojazdy” z prof. Konradem Eckesem z Akademi Górniczo Hutniczej, mali naukowcy dowiedzą się m.in. jak działają silniki i co jest potrzebne, aby rakieta poleciała w kosmos. Prof. Tomasz Więcek wraz z studentami Koła Naukowego FOTON zabierze uczestników w „Fascynujący świat fizyki”, na wykładzie pod takim samym tytułem. Z kolei Jacek Błoniarz-Łuczak, popularyzator nauki i na co dzień koordynator laboratorium fizycznego w Centrum Nauki Kopernik, wspólnie z dziećmi poszuka odpowiedzi na pytanie „Skąd biorą się kolory?”, a na zajęciach „Ciekawostki lotnicze” o pracy lotniska i pilotów małym studentom opowiadał będzie Michał Nędza.

Politechnika Dziecięca działa od października 2009 roku, kiedy to ruszył pierwszy semestr zajęć w Rzeszowie. Organizatorem jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”. W Ustrzykach Dolnych zajęcia odbywają się od marca 2014 roku, dzięki finansowaniu z tamtejszej Gminy.

Burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz wspiera projekt i doskonale rozumie potrzebę „zarażania” dzieci naukami ścisłymi.

– Tego typu inicjatywa to inwestycja w przyszłość, która z pewnością przyniesie owoce. Mocno wierzę, że wśród dzieci, które teraz zostały studentami Politechniki Dziecięcej są przyszli wybitni specjaliści i inżynierowie, naukowcy czy nawet odkrywcy. To ci mali studenci będą budowali naszą przyszłość, musimy stworzyć możliwości rozwoju, a takie zajęcia są dla nich szansą na odkrycie nowych zainteresowań i stwarzają możliwość zaszczepienia w nich pasji do nauki.

Marketing wokół nas fot. J. Leśniak_02

Jak twierdzi dyrektor Fundacji Łukasz Szuba stale zwiększające się zainteresowanie dzieci i rodziców tego typu zajęciami, wynika z rosnącej świadomości naukowej społeczeństwa.

Czujemy ogromną satysfakcję, kiedy co semestr na zajęcia Politechniki Dziecięcej w samym Rzeszowie mamy ponad 1500 zarejestrowanych dzieci – możemy sądzić, że wynika to z faktu, iż mieszkańcy naszego regionu rozumieją potrzebę i korzyści wynikające z uczestnictwa dzieci w zajęciach naukowych tego typu. To spore zainteresowanie widzimy, również w innych miejscowościach, gdzie odbywają się zajęcia Politechniki Dziecięcej, jak też przy realizacji naszych pozostałych projektów edukacyjnych czy wydarzeń popularyzujących naukę, takich jak Festiwal Nauki. Cieszy nas, że coraz więcej osób rozumie potrzebę inspirowania dzieci zainteresowania naukami ścisłymi.

Od początku działalności Politechniki Dziecięcej w Ustrzykach Dolnych tj. od marca 2014 r. w zajęciach wzięło ponad tysiąc uczestników. W tym semestrze łącznie we wszystkich Filiach liczba uczestników osiągnie liczbę ponad 11 tysięcy. W Filiach w Ustrzykach Dolnych, Mielcu a teraz także w Stalowej Woli poza wykładami organizowane są laboratoria dla studentów Politechniki Dziecięcej, z zakresu m.in. chemii, fizyki, pneumatyki czy mechaniki. Poza regularnymi zajęciami w Rzeszowie i Filiach, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, prowadzi program Politechniki Dziecięcej Wyjazdowej, który realizowany jest w szkołach podstawowych na terenie całego Podkarpacia. Do tej pory skorzystało z niego ponad 5 tysięcy dzieci, przede wszystkim z obszarów wiejskich. Co więcej, w ramach pozostałych programów edukacyjnych realizowanych przez Fundację: Odlotowej Fizyki i Sugestii z zajęć skorzystało ponad 15 tysięcy uczniów z całego województwa.

materiały nadesłane

17-10-2016