Europoseł PiS Tomasz Poręba przygotował w Parlamencie Europejskim dwie deklaracje pisemne ws. budowy szlaku Via Carpathia i strategii makroregionalnej dla Karpat. – Chodzi o wsparcie na forum PE starań polskiego rządu na rzecz obu projektów” – tłumaczy Poręba.
W deklaracji dotyczącej Via Carpathia czytamy m.in. że szlak „odgrywa ważną rolę w pobudzaniu wzrostu we wschodnich regionach Unii, które często przeżywają społeczno-gospodarcze problemy. Jej budowa, konserwacja i rozbudowa pomogłaby zmniejszyć różnice w poziomie rozwoju między regionami UE, dzięki wspieraniu tworzenia miejsc pracy i konkurencyjności. Zacieśniłaby także stosunki gospodarcze i społeczne z ościennymi krajami UE, zwłaszcza w kontekście przyszłego rozszerzenia UE na wschód”. – W deklaracji wzywamy KE do refleksji nad rolą Via Carpathia w polityce transportowej do sieci bazowej TEN-T i ułatwienia w ten sposób dostępu do funduszy. Jest wola państw karpackich do budowy tej drogi, co pokazała niedawna konferencja z udziałem ministrów krajów Via Carpathia w Warszawie. Liczymy, że KE wsłucha się w ten głos i umożliwi finansowanie tego szlaku – podkreśla Tomasz Poręba.
Obie deklaracje spotkały się z dużym zainteresowaniem zwłaszcza europosłów państw karpackich, którzy licznie podpisują się pod tą inicjatywą.
Tomasz Poręba przypomina, że jest już gotowa mapa drogowa dla strategii makroregionalnej dla regionu Karpat.
– Jest przygotowany plan dla Karpat, region spełnia wszystkie kryteria dotyczące strategii makroregionalnych, jednak nadal nie został uwzględniony w żadnych strategiach współpracy i pozostaje zmarginalizowany. Region karpacki pilnie potrzebuje infrastruktury transportowej, inwestycji w ochronę środowiska oraz wsparcia na rzecz przedsiębiorczości, zatrudnienia, zrównoważonego rozwoju i turystyki, jeśli ma osiągnąć inteligentny i trwały wzrost gospodarczy sprzyjający włączeniu społecznemu – przekonuje europoseł PiS.
W deklaracji europosłowie wzywają KE m.in. do wzmocnienia działań w regionie karpackim w celu wprowadzenia strategii makroregionalnej. -Przyniosłaby ona rzeczywistą wartość dodaną oraz zwiększyła spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną – czytamy w deklaracji.