BIESZCZADY / PODKARPACIE. W tym roku Bieszczadzka Droga Krzyżowa przejdzie nową trasą. Taką decyzję podjęła dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz przedstawiciele Archidiecezji Przemyskiej. Powodem zmian są liczne urazy pielgrzymów, którzy tłumnie uczestniczyli w modlitewnych spotkaniach, iluzoryczne warunki bezpieczeństwa oraz znaczne zniszczenia na szlakach turystycznych.
– W kilku ostatnich latach liczba osób uczestniczących w Wielkopiątkowej Drodze Krzyżowej na Tarnicę radykalnie wzrosła, osiągając 5 tysięcy. Ponad dwukrotnie został przekroczony limit dzienny (2100 osób) ustanowiony dla ścieżek turystycznych na Tarnicy, Szerokim Wierchu, Krzemieniu, Bukowym Berdzie, Kopie Bukowskiej, Haliczu i Rozsypańcu. Tak duża liczba pielgrzymów nie mogła pomieścić się na wyznaczonych ścieżkach. Ludzie wychodzili poza ścieżki i bariery zabezpieczające, dewastując cenne wysokogórskie zbiorowiska roślinne. Wczesnowiosenne warunki pogodowe – śnieg, lód i błoto, zwiększały śliskość i miały miejsce urazy kończyn czy omdlenia itp. Warunki bezpieczeństwa, pomimo obecności ratowników GOPR, były iluzoryczne. Przepychanie się w tłumie i głośne zachowania części uczestników zakłócały modlitewny charakter wydarzenia – czytamy w komunikacie umieszczonym na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Podczas spotkania przedstawicieli Archidiecezji Przemyskiej i Bieszczadzkiego Parku Narodowego przeanalizowano sytuację i podjęto stosowne decyzje. W efekcie w tym roku pielgrzymi zamiast na Tarnicę pójdą na Rozsypaniec. Udostępniono dla nich utwardzony trakt z Wołosatego na Przełęcz Bukowską. Na tym szlaku o długości około 8 km zainstalowane zostaną kolejne stacje drogi krzyżowej. Z kolei 8 kwietnia, czyli w sobotę przed Niedzielą Palmową, odbędzie się tu Bieszczadzka Droga Krzyżowa. Weźmie w niej udział Arcybiskup Adam Szal, który poświęci krzyż.
– Jesteśmy przekonani, iż kontynuacja tradycyjnej Bieszczadzkiej Drogi Krzyżowej w nowym miejscu, na bezpiecznej dla ludzi i przyrody trasie, gdzie można będzie zapewnić dobrą organizację i religijny charakter, zostanie doceniona przez uczestników – czytamy w dalszej części komunikatu.
Warto także dodać, że dla osób mieszkających na miejscu w Wysokich Bieszczadach i dla turystów spędzających święta w górach, odbędzie się też Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa, również na Przełęcz Bukowską. Będzie ona powiązana z uroczystościami w miejscowych kościołach.
– Rozdzielenie uczestników na dwa dni pomoże zadbać o dobrą organizację i lepszą modlitewną atmosferę. Na trasie Bieszczadzkiej Drogi Krzyżowej na Przełęcz Bukowską będą rozmieszczone stacje, a zarejestrowani uczestnicy otrzymają w centrum organizacyjnym w Wołosatym książeczki pt. „DROGA KRZYŻOWA na bieszczadzkich ścieżkach” z rozważaniami Ks. Profesora Kazimierza Bełcha – zapewnia dyrekcja BPN.
Remont szlaków i utrudnienia na trasach
W związku z wyjątkowo dużą presją ruchu turystycznego, wzrastającego z roku na rok w Parku, który w 2016 roku przekroczył 500 tysięcy osób na szlakach, pojawiają się poważne zniszczenia. Szlaki muszą być sukcesywnie remontowane przed każdym sezonem turystycznym. Nie da się tych prac przeprowadzać późną jesienią, a tym bardziej zimą. Praktycznie pozostaje na nie kilkanaście dni wczesną wiosną – w kwietniu. W 2017 roku szlaki na Tarnicę będą remontowane pomiędzy 20 marca a 25 kwietnia, to krótki czas na wykonanie dużych prac, zwłaszcza przy zmiennej kwietniowej pogodzie.
– Dlatego w tym okresie szlak z Wołosatego na Tarnicę będzie zamknięty i wyłączony z udostępniania turystycznego – zaznacza dyrekcja BPN.