Psychologia towarzyszy w pracy każdemu
W swojej fundacji uczy poczucia wartości i odwagi. Na uczelni uczy psychologii w zarządzaniu. Twierdzi, że bez względu na wykonywany zawód każdy z nas potrzebuje wiedzy z zakresu psychologii. Z Marią Górą, psychologiem z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie rozmawia Szymon Taranda.
Szymon Taranda: W 2010 roku zostałaś laureatką II Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej. Co się zmieniło od tego czasu?
Maria: Zdobycie indeksu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego było pierwszym krokiem w realizacji marzenia o pracy psychologa. Ukończyłam studia trzy lata temu i od tej pory realizuję swoje najśmielsze marzenia. Pracuję jako nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz prowadzę ogólnopolską Fundację Nieustraszone, która pomaga dziewczynkom i nastolatkom w zwiększaniu poczucia własnej wartości i radzenia sobie z różnymi kryzysami z którymi się spotykają.
ST: Wyobrażam sobie, że taka praca jest wyczerpująca dla psychiki.
MG: Pomimo faktu, że zawód psychologa nie należy do najłatwiejszych, gdyż wiąże się ze stawianiem czoła różnym problemom i trudnościom z jakimi przychodzą do nas klienci/pacjenci, jest to zawód dający ogromną satysfakcję. Nie ma dla mnie nic wspanialszego niż towarzyszyć w procesie powrotu do równowagi nastolatkom, z którymi pracuję najczęściej. Obserwować jak wraca na ich twarze uśmiech, i stają się silnymi i pewnymi siebie młodymi kobietami to największa nagroda.
ST: Czy psychologiem może zostać każdy?
MG: Jeśli ktoś lubi pracować z ludźmi, to znajdzie coś dla siebie w obszarze psychologii, bez względu na temperament i osobowość. Praca psychologa to nie tylko stereotypowy gabinet z kozetką, specjaliści w tej dziedzinie znajdują zatrudnienie w wielu innych obszarach jak: rekrutacja, szkolenia, coaching, PR, terapia, czy zarządzanie zasobami ludzkimi. Jeśli ktoś jest ekstrawertywny, lubi być w centrum uwagi i skupiać wokół siebie ludzi być może spełni się na przykład w roli trenera. Osoby bardziej introwertywne mogą spełniać się w roli doradcy, konsultanta czy terapeuty.
ST: Czy to zawód przyszłości?
MG: Obecnie na rynku pracy można zaobserwować coraz to nowe formy zaangażowania psychologów. Począwszy od większej akceptacji społecznej dla osób korzystających z terapii, na docenianiu psychologów na przykład w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Psychologowie i ich kompetencje zawodowe są coraz bardziej doceniani na rynku pracy. Co więcej, psychologowie nie pracują już tylko z „zaburzeniem”, czyli z trudnościami z jakimi spotyka się ich klient, ale coraz częściej z osobami, które chcą się rozwijać i efektywnie wykorzystywać swój potencjał, np. poprzez coaching.
ST: Dlaczego zdecydowałaś się na współpracę z WSIiZ w Rzeszowie?
MG: Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania jest bardzo nowoczesną uczelnią, wykorzystującą nowatorskie programy i metody nauczania, co dla mnie jako dla praktyka jest najważniejsze. Szkoła stawia na aspekt praktyczny nauczania, absolwenci kończący WSIiZ wychodzą na rynek pracy z konkretnymi kompetencjami, co sprawia że są cenionymi specjalistami, a na tym kadrze uczącej i pracodawcom najbardziej zależy. Podoba mi się również, że program nauczania jest tak skomponowany, że absolwenci Psychologii w zarządzaniu kończą studia z praktyczną wiedzą zarówno z dziedziny psychologii jak i zarządzania. Studia zawierają też elementy samorozwoju, bo jest to bardzo specyficzny okres w życiu młodego człowieka w którym poznaje siebie, określa wartości którymi chce kierować się w życiu, ale też buduje własne poczucie wartości i zyskuje odwagę do podjęcia pierwszej pracy zawodowej.
ST: Prowadzisz także Fundację Nieustraszone.
MG: Tak. W Nieustraszonych staramy się aby dziewczyny z którymi się spotykamy kształtowały w sobie odwagę i budowały pozytywną samoocenę. Kiedy mają kilkanaście lat świat stoi przed nimi otworem, wystarczy nie bać się swoich marzeń i wyciągnąć po nie rękę. Dorastanie to bardzo ważny czas w życiu człowieka, w którym zdobywa pierwsze doświadczenia będące dla niego informacją na temat siebie i otaczającego świata, dlatego też moja fundacja walczy o to, by więcej uwagi poświęcić właśnie temu ważnemu, a jednocześnie trudnemu okresowi w życiu. Wspieramy nastolatki w stawaniu się odważnymi młodymi kobietami.
ST: Dziękuję za rozmowę.
Więcej informacji na temat kierunku psychologia w zarządzaniu w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania można znaleźć pod linkiem: wsiz.rzeszow.pl
Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane
Tagi: psychologia, rekrutacja na studia, Rzeszów, studia, WSIiZ, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania