REKLAMA

To powszechny problem. Nie bądź obojętny

Akcja #zabierz 5 z lasu ma zwracać uwagę na problem śmieci w środowisku. Celem tej ogólnopolskiej akcji społeczno-medialnej jest zebranie przez każdego uczestnika minimum pięciu śmieci podczas spaceru w lesie, a następnie udokumentowanie tej zbiórki w formie zdjęć lub materiału wideo i nominowanie kolejnych 5 osób lub instytucji do wykonania podobnego zadania.

Problem śmieci w lasach jest powszechny. Pozostawione w lesie stanowią bardzo duży problem dla przyrody, przede wszystkim dla zwierząt. Wszyscy mamy w pamięci historię uratowanego przez leśniczego borsuka, który włożył głowę do puszki po farbie pozostawionej w lesie i bez pomocy byłby skazany na śmierć.

Archiwum Nadleśnictwa Tuszyma.

Akcja #zabierz5zlasu spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem społecznym. Tysiące ludzi zbierało i zbiera śmieci, po czym dzieli się tym na portalach społecznościowych.

Film pokazujący zbieranie śmieci w bieszczadzkich lasach opublikowany na profilu Facebook RDLP w Krośnie w sierpniu 2018 roku w ciągu kilku dni obejrzało ponad 50 tys. użytkowników, co świadczy o dużym zainteresowaniu problemem.

Każda osoba może przyłączyć się do tej akcji wstawiając zdjęcie na profilu Facebook z hasztagiem #zabierz5zlasu.

Lasy Państwowej każdego roku wydają ok. 20 milionów złotych na uprzątnięcie terenów leśnych, z których wywozi się prawie 150 tysięcy metrów sześciennych odpadów. To tyle, że mogłyby zapełnić po brzegi ponad 1000 wagonów kolejowych.

Nie są od tego problemu wolne także lasy na Podkarpaciu. W 2019 roku nadleśnictwa z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie wydały łącznie 337 tysięcy złotych na oczyszczenie lasów z wszelkiego rodzaju odpadów.

Metalowa puszka pozostawiona w lasach Leśnictwa Sokole (Nadleśnictwo Tuszyma) okazała się groźną pułapką dla borsuka. Gdyby nie pomoc leśniczego zwierzę by nie przeżyło. Archiwum Nadleśnictwa Tuszyma.

RDLP Krosno

18-03-2021