Zmiana czasu będzie miała miejsce w nocy z 30 na 31 października. Z czasu letniego przjedziemy na czas zimowy, a nasze zegary przesuną się z godziny 03:00 na godzinę 02:00. Zmiana czasu z letniego na zimowy obowiązuje w całej Uni Europejskiej i zachodzi zawsze w ostatnią niedziele października.
Już w ten weekend przestawimy zegarki i przejdziemy z czasu letniego na zimowy. Wsród mieszkańców krajów Unii Europejskiej trwa jednak dyskusja dotycząca odejścia od sezonowych zmian czasu. Istnieje grono zarówno sympatyków jak i przeciwników zaprzestania zmian czasu. Opinie są podzielone,a kilka z nich brzmi: 1. Dłuższy dzień to zwiększenie aktywności ruchowej i rekreacji na świeżym powietrzu, dodatkowe dochody w turystyce i rekreacji, korzyści dla innych sektorów związane z możliwym wcześniejszym rozpoczęciem pracy np. branża budowlana, gospodarstwa rolne. 2. Dłuższy dzień może mieć wpływ na mniejszą ilość wypadków, szczególnie z udziałem pieszych i rowerzystów. 3. Zmiana czasu powoduje u niektórych osób dyskomfort, jest uciążliwa. Potrzeba im kilku, a nawet kilkunastu dni, by dostosować swój rytm życia do funkcjonowania w nowych warunkach. 4.Brak jednoznacznych wyników jeśli chodzi o oszczędność energii. W okresie letnim więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, ale i częściej korzystamy z klimatyzacji. Przykłady takie można mnożyć.
Pomimo, że Komisja Europejska, na wniosek Parlamentu Europejskiego (wyrażony w Rezolucji z dnia 8.02.2018 r.), podjęła działania w kierunku rewizji ustaleń dotyczących stosowania w państwach członkowskich Unii Europejskiej czasu letniego (wyprzedzającego o godzinę standardowy czas strefowy) i związanych z tym zmian czasu, jak dotychczas nie zapadły ostateczne wiążące decyzje dotyczące odstąpienia od zmian czasu i przejścia wyłącznie na czas letni lub czas zimowy.