Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko. Dzień Dumy z Munduru 20 Przemyskiej Brygady OT

PODKARPACIE. W życiu każdego jest taki moment, w którym możemy zaakcentować, że słowo patriotyzm nie jest tylko zdawkowym sloganem, a stanowi żywy przekaz zaangażowania w bezpieczeństwo Ojczyzny.
Dla żołnierzy 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej dzień 15 kwietnia br. to „Dzień Dumy z Munduru”, który za zgodą Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, stał się okazją świętowania swojego przywiązania do wojskowego ubioru. Tego dnia żołnierze pojawili się w swoich miejscach pracy ubrani w mundury, chcąc w ten sposób zaakcentować przynależność do swojej Formacji. Trzeba zaznaczyć, że żołnierze Przemyskiej Brygady są uczniami, studentami, pracownikami państwowymi, samorządowymi lub firm prywatnych.
Widok pracownika w mundurze żołnierza w zakładzie pracy to widok niecodzienny. Żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową oraz żołnierze Aktywnej Rezerwy, służących w Wojskach Obrony Terytorialnej zobaczyć można w mundurze przeważnie tylko w czasie powołania, które z reguły odbywa się w okresie rotacji, czyli ćwiczenia weekendowego, odbywającego się raz w miesiącu. „Dzień Dumy z Munduru” był doskonałą okazją do zmienienia takiego postrzegania wojska. To dobry czas na pokazanie, że to nie tylko służba, ale również pasja i sposób na pokazanie swojego przywiązania do najważniejszych spraw kraju.
Ten szczególny dzień to była także znakomita okazja do przybliżenia sposobu pełnienia służby, możliwości wstąpienia do tego najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych RP, a także perspektywy zdobycia nowych umiejętności przydatnych w życiu cywilnym. Zaprezentowanie się w mundurze to również pokazanie współpracownikom, że mogą czuć się bezpieczni w myśl motta Wojsk Obrony Terytorialnej „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko”.
W sytuacji Pawła zastępcy dyrektora Zespołu Szkół im. Aleksandra Fredry w Nienadowej, który do miejsca swojej pracy przyszedł w mundurze, sytuacja wygląda inaczej. Jest on również opiekunem klas mundurowych w Branżowej Szkole I Stopnia w powyższej szkole. Pawła i jego uczniów połączyła pasja i miłość dla Własnego kraju.
Dzisiaj Wojska Obrony Terytorialnej to ponad 40 tys. żołnierzy, którzy wykonują rzetelnie powierzone im zadania w swoich zakładach pracy, jednocześnie w czasie wolnym służą Ojczyźnie.
ppor. RAFAŁ LASKA
OFICER PRASOWY
20 PRZEMYSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
[ngg src=”galleries” ids=”13777″ display=”basic_slideshow”]