ODRZECHOWA / PODKARPACIE. Na terenie gospodarstwa Instytutu Zootechniki w Odrzechowej odbyła się konferencja prasowa poświęcona nowym pomysłom, które mają rozwijać polską wieś. Zmiany proponowane są przez rząd. Politycy i dyrektorzy jednostek związanych z rolnictwem w regionie przekazali osiem założeń „Planu dla wsi” premiera Mateusza Morawieckiego i ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego.
PLAN DLA WSI – GŁÓWNE ZAŁOŻENIA
Większe dofinansowanie do paliwa rolniczego W celu zmniejszenia kosztów w gospodarstwach rolnych, zwiększone zostanie wsparcie finansowe do zakupu paliwa rolniczego zużywanego przy uprawie pól i hodowli bydła.
Utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego Dla stabilizacji rynków rolnych utworzony zostanie Narodowy Holding Spożywczy, który będzie alternatywą dla firm przejętych w ramach prywatyzacji na początku okresu transformacji. Zapewniony zostanie organizacyjny i właścicielski udział rolników-producentów rolnych w firmach Holdingu.
Większa sprzedaż bezpośrednia i rolniczy handel detaliczny Zapewnienie rolnikom, szczególnie z mniejszych gospodarstw, bezpośredniego udziału w rynku konsumenckim poprzez rozszerzenie sprzedaży detalicznej i rolniczego handlu detalicznego.
Zdrowa polska żywność Zwiększona zostanie pomoc w rozwoju produkcji żywności wysokiej jakości, szczególnie ekologicznej, tradycyjnej i regionalnej, która ma stać się rozpoznawalnym znakiem polskiego rolnictwa. Wprowadzone zostanie oznakowanie produktów wolnych od GMO.
Wsparcie rolnictwa na terenach górskich W celu lepszego wykorzystania użytków zielonych nastąpi wsparcie hodowli bydła mięsnego, kóz i owiec. Dla terenów górskich wdrożona zostanie specjalna polityka.
Przeciw suszy Przeciwdziałając suszy i innym zmianom klimatycznym wdrożony zostanie program poprawy żyzności gleb, w tym wapnowania, oraz zwiększona zostanie retencja wód wraz z wprowadzeniem systemu nawodnień w rolnictwie.
Polskie pasze W celu zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego Polski oraz wsparcia ochrony gleb, białko paszowe z zagranicy będzie sukcesywnie zastępowane białkiem z produkcji krajowej.
Rolnictwo dla ekologii Podjęte zostaną działania mające na celu wsparcie wykorzystania surowców rolniczych w przemyśle oraz nastąpi rozwinięcie odnawialnych źródeł energii (OZE) w rolnictwie, które są przyjazne środowisku i akceptowane społecznie.
źródło: Red., Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.