POWIAT BIESZCZADZKI. Sezon zimowego ogrzewania mieszkań w budynkach wielo i jednorodzinnych, to każdego roku okres zwiększonej ilości interwencji strażaków w domach i mieszkaniach, czyli tam, gdzie teoretycznie powinniśmy się czuć najbezpieczniej. Statystyki Państwowej Straży Pożarnej odnotowują wtedy wzrost liczby ofiar śmiertelnych i osób poszkodowanych. Najczęściej wzywani jesteśmy do zatruć tlenkiem węgla i do pożarów.
Za pośrednictwem strażaków PSP i OSP z terenu powiatu bieszczadzkiego do wybranych domów trafią czujki tlenku węgla i dymu ufundowane ze środków UE w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina. Po konsultacji z ośrodkiem pomocy spłecznej pierwsze czujniki trafiły już do wyznaczonych najbardziej potrzebujących osób z gminy Ustrzyki Dolne. W razie potrzeby strażacy doradzają również, gdzie urządzenie najlepiej zainstalować.
W sumie ze środków UE zostanie rozdanych ponad pół tysiąca takich czujników na obszarze Programu. Obejmuje on województwa: podkarpackie, lubelskie, podlaskie i wschodnią część mazowieckiego (podregion ostrołęcko-siedlecki), 6 przygranicznych obwodów na Ukrainie (lwowski, wołyński, zakarpacki, rówieński, tarnopolski, iwanofrankiwski) i 4 na Białorusi (grodzieński, brzeski, miński, homelski).
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie jest nie tylko partnerem tej akcji, ale także jest beneficjentem transgranicznego projektu pn. „Wspólna ochrona ludzi i środowiska poprzez utworzenie ukraińsko-polskiego systemu zapobiegania i reagowania na klęski żywiołowe w Euroregionie Karpackim” realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Dzięki niemu strażacy w 4 przygranicznych regionach prowadzą inwestycje, zakupy sprzętu i wspólne szkolenia za łączną kwotę ponad półtora miliona euro.
serwis infrmacyjny Straży Pożarnej- gov
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jerzy Zięba: Eksperyment w Ślepo! Kto poniesie konsekwencje?