Nauka na sportowo – AZS PWSZ w Sanoku
Idea promowania sportu wśród studentów sanockiej PWSZ pojawiła się w 2009 roku. W chwili obecnej realizowana jest przez KLUB UCZELNIANY AKADEMICKIEGO ZWIĄZKU SPORTOWEGO PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku.
Od dawna wiadomo, że sport ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Osoby regularnie oddające się aktywności fizycznej utożsamiane są z siłą, zdrowiem, atrakcyjnym wyglądem i dynamicznością. Dlatego KU AZS stara się promować upowszechnianie kultury fizycznej i aktywny wypoczynek wśród studentów. Pokazuje również korzyści, jakie niesie ze sobą sport w pogłębianiu wiedzy i podnoszeniu kwalifikacji edukacyjnych. Nie bez znaczenia są także edukacyjne i integracyjne walory, młodzież uczy się, jak odpowiednio kształtować swoje ciało, a poprzez integrację nawiązują się nowe znajomości.
– Nowym studentom zapewniamy miłą, przyjacielską atmosferę. Staramy się, aby czas spędzony na uczelni był wypełniony nie tylko nauką, ale również można było rozwijać zainteresowania w różnych dziedzinach sportu ? mówi mgr Paweł Dorotniak, instruktor.
Aktualnie na uczelni działają sekcje wychowania fizycznego:
? FITNESS
? SIŁOWNIA
? PŁYWACKA
? UNIHOKEJ
Uczestnictwo zajęciach sekcji pozwala nie tylko rozwinąć się fizycznie, ale dodatkowo zwalnia z uczestnictwa w tradycyjnych zajęciach WF i umożliwia reprezentowanie uczelni na zawodach akademickich i tym samym zdobywanie punktów potrzebnych przy staraniu się o stypendium rektora. Obowiązkowe zajęcia wychowania fizycznego obejmują studentów II roku studiów poszczególnych kierunków. Formy zajęć do wyboru to: turystyka piesza, nordic walking, gry zespołowe, sporty indywidualne (tenis stołowy, badminton), ćwiczenia ogólnorozwojowe.
Dni otwarte uczelni, wspólne zdjęcie dziewczyn z sekcji fitness z chłopakami z sekcji siłowej i unihokeja.
A co mówią o możliwościach stwarzanych przez AZS PWSZ Sanok sami studenci?
Natalia Niemiec, III rok ratownictwa medycznego:
– Uczęszczanie na sekcję siłową sprawia mi wiele satysfakcji, polepsza samopoczucie, kształtuje charakter i zdrowe nawyki żywieniowe, a praca pod okiem trenera umożliwia poprawę kondycji i sylwetki. Jest sposobem na spędzenie wolnego czasu tak, jak się lubi.
Daniel Ziemba, III rok rolnictwa:
– Sekcje prowadzone przez AZS w naszej uczelni pozwalają rozwijać moją pasję, jaką jest sport. Pozwalają także na powiększanie moich umiejętności i sprawdzenia się na tle innych.
Ania Iskrzycka, I rok ratownictwa medycznego:
– Sądzę, że takie urozmaicenia zamiast standardowego wf-u jest super. Można poznać i nauczyć się wielu ciekawych rzeczy oraz nawiązać nowe znajomości.
Vadim Strilets, I rok nowych mediów:
– Bardzo mi się taka możliwość podoba, to, że mogę uprawiać sport, tym bardziej za darmo. To po prostu super, dlatego swój czas wolny od nauki i innych zajęć poświęcam siłowni.
Agnieszka Misztal, II rok pedagogiki:
– Regularnie trenuje od ponad roku sama w domu, zapisałam się do sekcji ponieważ chciałam się nauczyć nowych rzeczy pod okiem profesjonalisty ? i tak się stało!