USTRZYKI DOLNE. W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ustrzykach Dolnych odsłonięto dzisiaj pamiątkową tablicę poświęconą urodzonemu w Ustrzykach Dolnych Chaimowi Eissowi. Był on aktywnym członkiem Grupy Ładosia, która ratowała Żydów w latach 1941-43. Tworzyli oni dla nich fałszywe paszporty, dzięki którym mogli uciec do Ameryki Łacińskiej.
Ceremonię odsłonięcia tablicy prowadził naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie dr Piotr Szopa. W swoim wystąpieniu Dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko przedstawił osobę Chaima Eissa.
Był on polskim dyplomatą, który podczas II wojny światowej w szwajcarskim Bernie, działając w ramach tzw. Grupy Ładosia. Ich działania skoncentrowane były w dużej mierze wokół tzw. akcji paszportowej, której celem było ratowanie Żydów przed zagładą. Chaim Eiss urodził się w 1876 r. w Ustrzykach Dolnych w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Miał dziesięcioro rodzeństwa, z których żadne nie dożyło wieku dorosłego. Imię Chaim, oznaczające „życie” ma charakter symboliczny. Rodzice nadali mu to imię, jako jedynemu dziecku, które przeżyło.
W pierwszej części dzisiejszych obchodów również inni przedstawiciele władz i instytucji kulturowych mówili o tym ustrzyczaninie i jego dokonaniach. W imieniu marszałka Sejmu RP Elżbiety Witek list odczytał poseł na Sejm RP, przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu Piotr Babinetz.
Swoje wystąpienia miał również dr Karol Nawrocki prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Anna Gutkowska zastępca dyrektora Instytutu Pileckiego oraz w imieniu burmistrza Ustrzyk Dolnych Bartosza Romowicza Janina Sokołowska sekretarz Urzędu Miejskiego w Ustrzykach Dolnych. Kolejnym punktem było uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz złożenie wieńców i wiązanek kwiatów.
Tablica powstała przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Pileckiego i Gminy Ustrzyki Dolne.
Serwis informacyjny Gminy Ustrzyki Dolne
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Dr Zbigniew Hałat: $zepionka czy terapia genowa? Co czeka kolejne pokolenia?