REKLAMA

PGE zaprasza w Bieszczady. Mnogość atrakcji na Wyspie Energetyk

BIESZCZADY. Malownicze Bieszczady przyciągają turystów z całej Polski o każdej porze roku. Wybierając się na upragniony wypoczynek, kierujemy się możliwościami, jakie oferuje dany kierunek. Bieszczady przyciągają nie tylko pięknymi widokami, ale również mnogością atrakcji. A tych nie brakuje, szczególnie na Wyspie Energetyk.

image003_20

Na Jeziorze Solińskim znajdują się trzy wyspy, największa z nich – o powierzchni około 34 ha – to Wyspa Duża, zwana powszechnie Wyspą Energetyk, na którą można się dostać promem z Polańczyka, a w przypadku niskiego stanu wód w jeziorze wjazd odbywa się lądem po płytach drogowych.

Wyspa oferuje turystom pełną gamę turystycznych atrakcji i udogodnień. Od lat cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem turystów ośrodek wypoczynkowy Centrum Wypoczynkowe WYSPA ENERGETYK, umiejscowiony jest pośród drzew, łąk oraz piaszczysto-skalistych plaż.

Centrum Wypoczynkowe WYSPA ENERGETYK otoczone wodami Jeziora Solińskiego wtopionymi w zielone wzgórza obfitujące w urokliwe zatoki to raj dla wędkarzy, żeglarzy i kochających dziką przyrodę.

Na wyspie sama natura stwarza wiele atrakcji, które zachęcają turystów, mamy tutaj bardzo dużo wędkarzy, którzy przyjeżdżają i korzystają z akwenu. Mamy obecnie, jeśli chodzi o jesień, bardzo dużo grzybiarzy. Duża część wyspy to są tereny leśne, zielone, w których występuje kilka gatunków drzew. Jesienią mamy bardzo dużo owoców naturalnych takich jak maliny, jeżyny, mamy jabłonie, więc ludzie też korzystają z tego, że przyjeżdżając na wyspę, jedzą sobie owoce bez jakichkolwiek nawozów. W przyszłości chwielibyśmy, aby na wyspie były orzechy włoskie, specjalnie przygotowujemy się, do tego, aby zasadzić kilka odmian orzechów. Mamy nadzieje, że któreś z nich przyjmą się i stanowić będą również kolejną atrakcję, jeśli chodzi o zdrową żywność, ale tez wzbogać pokarm dla naszych wiewiórek, które bardzo licznie zamieszkują naszą wyspę i stanowią nie lada atrakcję szczególnie dla rodzin z dziećmi – mówi Bogusław Pleskacz Kierownik Wydziału Zarządzania Wydział Zarządzania PGE Energia Odnawialna S.A. Oddział ZEW Solina – Myczkowce w Solinie.

Ponadto mamy, utworzyliśmy alejki spacerowe na terenie centralnym ośrodka, jak i również mamy ścieżki turystyczne, spacerowe wyznaczone szlaki spacerowe dookoła wyspy, szlak najdłuższy około 2,5 km — szlak czerwony i szklaki pośrednie, które się z nim łącza, to są szlaki, które pozwalają, że na wyspie można aktywnie uprawiać nordic walking, można biegać, przygotowywać się do różnego rodzaju zawodów jak też po prostu spacerować podziwiając piękne widoki, które możemy zaobserwować szczególnie teraz jesienią, gdy mamy piękną złotą jesień w zasięgu wzrok, piękny akwen mieniących się kolorów na tafli Jeziora Solińskiego, jak i również jesienną, słoneczną często, pogodę, która sprawia, że atrakcyjność tej wyspy dzięki walorom przyrodniczym, naturalnym i jej położeniu są niepowtarzalne – dodaje.

Jeśli chodzi o żeglarstwo i rozwój tej dziedziny, to od samego początku na wyspie funkcjonuje keja, która jest własnością naszej spółki, obecnie jest w dzierżawie, stacjonuje na niej około 100 jachtów. Część jachtów to są jachty prywatne cumowane na okres całego sezonu od wiosny do jesieni, natomiast drugą część stanowią tzw. jachty czarterowe, z których korzystają i turyści, którzy śpią na naszym ośrodku, jak również turyści, którzy tylko wynajmują jachty, aby czas wolny spędzić na Jeziorze Solińskim. Są to komfortowe jachty z kajutami, wiec często ci ludzie korzystają z naszego zaplecza z sanitarnego, gastronomicznego natomiast całość czasu spędzają na czarterowanych jachtach, będąc na wodzie czy dobijając do portu. Ta keja obecnie podlega modernizacji przez jej dzierżawcę, natomiast w przyszłym roku mamy zapewnienie naszego dzierżawcy, który wydzierżawił w drodze przetargu ten teren pod tą keję, ma pozwolenie wodno-prawne i zamierza wybudować nowoczesna keje z wypożyczalnią sprzętu wodnego, miejscami dla czarterów, miejscami postojowymi dla jachtów, jak również z tarasem. Można powiedzieć w cudzysłowie molo z puntem widokowym na końcu, aby turyści, którzy przyjadą na wyspę, jak to się mówi, prawie gola stopą w Jezioro Solińskie nie wchodząc do wody i dzięki temu poczuć magię tego bieszczadzkiego morza, które pięknie otacza cala wyspę – dodaje.

Wyspa Energetyk stale jest modernizowana. W ostatnim czasie przeprowadzono modernizacje całego zaplecza turystycznego.

Wyremontowano dużą część domków letniskowych, odnowiono i rozbudowano alejki spacerowe oraz drogę dojazdową, a także wyznaczono nową ścieżkę turystyczną dookoła wyspy. Jedną z najważniejszych inwestycji realizowanych przez PGE Energia Odnawialna było uruchomienie nowoczesnego pola campingowego na 36 stanowisk z indywidualnym podłączeniem do bieżącej wody, kanalizacji i energii elektrycznej — czytamy w przesłanym komunikacie.

Naszym celem było uatrakcyjnienie wyspy, jak również zwiększenie możliwości bazy noclegowej, która mogłaby służyć turystom indywidualnym, jak również grupom zorganizowanym, które mógłby tutaj organizować konferencje, szkolenia i wyjazdy integracyjne. Na chwilę obecną zakończyliśmy budowę nowoczesnego kempingu, na którym są stanowiska dla kamperów, przyczep kempingowych, pole namiotowe. Wszystko jest uzbrojone w media, czyli energię elektryczną, wodę, kanalizacje. Są to nowoczesne ekodropy, które służą do tego by osoby przyjeżdżające na camping miały pełny komfort i mogły z tych mediów korzystać na swoim punkcie postoju i wypoczynku. Jeśli chodzi o bazę noclegową, to w 2021 roku oddaliśmy 6 nowych domów apartamentowych, które już rok czasu przyjmują gości na Wyspie Energetyk. W związku, z tym że cieszą się dużym powodzeniem, są pięknie usytuowane w linii brzegowej Jeziora Solińskiego na wyspie. Zarząd podjął decyzję o wyrażeniu zgody na budowę kolejnych trzech domów apartamentowych, które mają powstać do 30 grudnia obecnego roku. Będzie to również atrakcja w celu organizacji na wyspie już imprez sylwestrowych, dlatego że te domki apartamentowe w odróżnieniu od 21 domków, które stoją już od wielu lat na wyspie, drewnianych, są to domki z centralnym ogrzewaniem i odgrywają rolę domków całorocznych. Więc  jest to kierunek, w którym chcemy by wyspa swoją atrakcyjnością nie tylko wiosną latem jesienią, ale również zimną. Warto tutaj dodać, że jeśli chodzi o kemping, to jesteśmy pierwszym kempingiem na terenie województwa podkarpackiego, który ma podgrzewane punkty zrzutów, jeśli chodzi o stanowiska kamperowe, a więc do nas można przyjechać zimą, to jest coraz częstszy trend, że osoby, które mają kampery, przyjeżdżają na narty ze swoją bazą noclegową i u nas również można ten czas kempingu spędzać mając do dyspozycji wodę, kanalizację i energię elektryczną – mówi Bogusław Pleskacz, kierownik Wydziału Zarządzania Wydział Zarządzania PGE Energia Odnawialna S.A. Oddział ZEW Solina – Myczkowce w Solinie.

Oprócz walorów przyrodniczych i lokalowych na wyspie nie brakuje również atrakcji i wydarzeń kulturalno-sportowych. Cyklicznie organizowana jest impreza biegowa.

Pisaliśmy o niej tutaj:

VI Charytatywny Cross PGE Energia Odnawialna. Ponad 30 tysięcy złotych trafi do chorych dzieci z Ustrzyk Dolnych 

Podczas tegorocznych zmagań rywalizowało ze sobą blisko 200 osób. Nie tylko osoby, które kochają sport, odnalazły coś dla siebie, ale również kinomaniacy byli zadowoleni, gdyż na wyspie został zorganizowany seans filmowy.

foto: materiały nadesłane

 


06-10-2022