REKLAMA

Policja na wodzie. Dodatkowe patrole na Jeziorze Solińskim (FILM, ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Choć do wakacji pozostało jeszcze nieco ponad tydzień, coraz chętniej i liczniej korzystamy ze sprzyjającej aury i wypoczywamy nad wodą. Nad bezpieczeństwem korzystających z tej formy wypoczynku czuwają policjanci. Tak jest m.in. na największym sztucznym zbiorniku retencyjnym w Polsce – Jeziorze Solińskim, gdzie służbę pełnią policjanci z Leska. Funkcjonariusze apelują o rozwagę i przypominają o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu w rejonach zbiorników wodnych.

Na Jeziorze Solińskim bezpieczeństwa pilnują policjanci z Leska. W trakcie służby kontrolują kąpieliska, patrolują strefę przy zaporze od strony wody, kontrolują także jednostki pływające, ich wyposażenie i trzeźwość sterników. Policjanci z patrolu wodnego w Polańczyku dysponują trzema łodziami (dwie łodzie Sportis 650 oraz łodź Parker 650), dzięki którym szybko i sprawnie interweniują, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie wypoczywających nad wodą.

Jedną z takich interwencji funkcjonariusze podejmowali w niedzielę. W trakcie rejsu turystycznego z pasażerami sternik łodzi był pijany. Mężczyzna miał też zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

W czasie wakacji, we wszystkie atrakcyjne turystycznie miejscowości regionu Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie wysyła dodatkowe patrole. Tak też będzie w Solinie, gdzie dodatkowo podczas wakacji działać będzie sezonowy posterunek policji. Funkcjonariusze będą czuwać nad bezpieczeństwem turystów wypoczywających latem w Bieszczadach. Szczególną uwagę będą zwracać na tereny wokół Jeziora Solińskiego. Każdy z delegowanych policjantów dobrze pływa i potrafi udzielić pierwszej pomocy.

Policjanci przypominają!

Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach.  Przy okazji letnich wycieczek i aktywnego wypoczynku – o tragedię nietrudno. Aby wypoczynek nad wodą nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę również zdrowy rozsądek.

1. Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.

2. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.

3. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki.

4. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.

5. Nie skaczmy „na główkę”. Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Gdy jednak w czasie kąpieli dojdzie już do urazu kręgosłupa, najważniejsze jest, aby ostrożnie przetransportować poszkodowanego na brzeg i koniecznie sprawdzić drożność dróg oddechowych. Natychmiast wezwijmy także pogotowie ratunkowe. Od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie.

6. Materace zostawmy na brzegu – nie wypływajmy na nich na środek jeziora.

7. Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.

KWP

16-06-2016