SANOK / PODKARPACIE. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku otrzymała uprawnienia do prowadzenia pięcioletnich jednolitych studiów magisterskich o profilu praktycznym na kierunku „pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna”.
Zmiany w przepisach dotyczących kształcenia nauczycieli, które wprowadzono w ostatnim czasie w Polsce sprawiły, że osoby, które wiążą swoją przyszłość zawodową z pracą jako nauczyciele w przedszkolach i szkołach podstawowych w klasach 1-3, powinni ukończyć jednolite studia magisterskie „pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna”. Sanocka Uczelnia, uwzględniając najnowsze wytyczne, przygotowała wniosek o nadanie uprawnień do prowadzenia jednolitych studiów magisterskich na wspomnianym kierunku, który uzyskał pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dzięki temu już od 1 października 2019 roku w PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku uruchomione zostanie kształcenie na jednolitych studiach magisterskich – Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna.
Rekrutacja elektroniczna wystartuje 01.06.2019 r., więc tymczasem zapraszamy do zapoznania się z szerszym opisem uruchomionych studiów.
Zgodnie z przyjętymi założeniami dla kierunku praktycznego, absolwent pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej będzie osobą posiadającą szereg umiejętności potrzebnych do wykonywania zawodu nauczyciela przedszkola i klas I-III. Absolwent będzie posiadał rzetelne przygotowanie teoretyczne i praktyczne zorientowane na prowadzenie zajęć zintegrowanych w przedszkolu i w klasach I-III szkoły podstawowej.
W toku studiów uzyska kwalifikacje metodyczne z zakresu edukacji elementarnej, gdyż szczególnie cenne w przygotowaniu absolwentów jest wykształcenie umiejętności spójnego zintegrowanego stosowania metodyk w praktyce przedszkolnej i szkolnej poparte praktykami w placówkach oświatowych. To wszystko dopełni gruntowna wiedza w zakresie psychologii i pedagogiki oraz umiejętności jej wszechstronnego wykorzystania w projektowaniu sytuacji edukacyjnych opartych na kształtowaniu kreatywnych i otwartych postaw dzieci. Podczas studiów zwraca się będzie szczególną uwagę na rozwijanie u studentów refleksyjnego myślenia, umiejętnego dążenia do wyznaczonych celów oraz skutecznego działania w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Absolwent będzie także przygotowany do organizowania i realizowania zintegrowanego procesu wychowawczo-dydaktycznego w obszarze edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Nastąpi także pogłębienie języka specjalistycznego na poziomie B2 (wg Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego) co wyrażać się będzie umiejętnością posługiwania się w wyższym stopniu specjalistyczną terminologią w zakresie pedagogiki w języku angielskim.
foto: archiwum PWSZ Sanok
Absolwent, który ukończy pięcioletnie studia magisterskie na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna uzyskując tytuł magistra będzie przygotowany do:
pracy zawodowej na stanowisku nauczyciela przedszkola oraz nauczyciela w klasach I – III szkoły podstawowej;
podjęcia studiów trzeciego stopnia oraz studiów podyplomowych.
Tym samym absolwent będzie mógł znaleźć zatrudnienie:
w przedszkolach; zespołach i punktach przedszkolnych i innych alternatywnych formach wychowania przedszkolnego,
w oddziałach przedszkolnych przy szkole (m.in. dawny oddział „0”),