PODKARPACIE. Rusza ogólnopolska kampania „Łączą nas Drzewa”, która została zainaugurowana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w Międzynarodowy Dzień Lasów.
Zdjęcie poglądowe
W każdej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, sadzić będziemy drzewa, angażując lokalną społeczność oraz przedstawicieli samorządów i władz państwowych. Sadzenie będzie okazją do zapoznania się z działaniami leśników oraz wzięcia udziału w szeregu leśnych imprez organizowanych z zachowaniem obowiązujących restrykcji sanitarnych.
Pomysłodawcą projektu jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska, który realizuje przy współpracy z Lasami Państwowymi. Główną ideą jest zaś fakt, iż drzewa stanowią jeden z kluczowych elementów zielonej infrastruktury, zaspokajającej liczne potrzeby społeczne.
– Chcemy zaakcentować, że wspólnotę narodową budujemy także w relacjach z ojczystą przyrodą. Jest ona naszym dobrem narodowym, które odziedziczyliśmy po przodkach i które przekażemy przyszłym pokoleniom. Wyrazem naszej troski o środowisko naturalne jest sadzenie drzew i zrównoważona gospodarka leśna, także ta w wymiarze lokalnym. Pokażmy, że łączą nas drzewa – mówi Edward Siarka, Pełnomocnik Rządu do Spraw Leśnictwa i Łowiectwa.
W ramach projektu, oprócz sadzenia drzew, będą odbywały się leśne spacery, imprezy sportowe, akcje sprzątania i warsztaty. Wszystkie w reżimie sanitarnym, dostosowane do obowiązujących obostrzeń.
– Wspólna troska o lasy jest dla nas, leśników celem nadrzędnym. Drzewa zapewniają nam tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, są także miejscem bytowania wielu gatunków fauny i flory oraz doskonałym odnawialnym surowcem. Dzięki lasom możemy korzystać z takich darów natury, jak grzyby czy zioła. Pobyt między drzewami w lesie korzystnie wpływa też na naszą kondycję i samopoczucie – mówi Józef Kubica, p.o. Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
Akcja „Łączą nas Drzewa” to inicjatywa, dzięki której po okresie pandemii wychodzimy naprzeciw społecznym potrzebom obcowania z przyrodą i realizacją potrzeby wypoczynku.